Governors

VARNA COMMUNITY PRIMARY SCHOOL GOVERNING BODY 2020-21

GOVERNOR ROLE TERM OF OFFICE BUSINESS/FINANCIAL INTEREST  DECLARED

Mr P Stone

F

Chair of Governors (Local Authority) - Elected in December 2017  Sept 17- Sept 21 None 

Mrs C Harrop

(Co-opted) - Elected in December 2017 - Left August 2020

Governing Body appointed

June 16- June 20 None 
Miss K Livesey Headteacher N/A None 

Miss J Pilling 

C

Staff Governor from October 2017

Appointed by staff

Oct 17-Oct 21 

None 

Mr R Crossley Associate Governor (with voting rights) from Nov 20 Nov 20-Nov 24 None

Mrs N Jobanputra

C

(Co-opted) from September 2015

Governing Body appointed

Oct 19-Oct 23 None 

Mr A Dada 

F

Vice Chair of Governors (Co-opted) from March 2018

Governing Body appointed

Mar 18-Mar 22  None

Mr D Bolton

F

Parent Governor from December 2017 - Appointed by the parents Dec 17-Dec 21 None

Mrs E Watkins 

C

Parent Governor from December 2017 - Appointed by the parents Dec 17-Dec 21 None
Ms J Nelson Clerk to the Governors (One Education) N/A None

F - Finance Committee

C - Curriculum Committee 

Files to Download

Student Login

STAFF LOGIN
PARENT LOGIN
SCHOOL BLOGS